Кармапи

Кармапи — верховні лами традиції Карма Каг'ю, починаючи з XII століття

Кармапы – верховные ламы традиции Карма Кагью

Перший Кармапа Дюсум Кхьєнпа (1110-1193), йогін зі східної області Кхам, з'явився в монастирі Гампопи приблизно в 1140, і був тоді вже глибоко обізнаний в навчаннях індійських і тибетських буддійських шкіл. Гампопа відразу помітив визначні здібності цього учня, хоча той і не відрізнявся ідеальною поведінкою. Спочатку Дюсум Кхьєнпа і двоє його близьких друзів — також вихідці з Кхама і майбутні засновники впливових ліній спадкоємності — продовжували жити в монастирі так само вільно, як звикли жити в горах. Якось вони святкували день Дакінь, пили пиво, співали та танцювали, і чернець, який відповідає за дисципліну в монастирі, вирішив їх негайно вигнати з громади. Лише втручання самого Гампопи — який помітив, що з відходом трьох йогінів монастир залишили всі птахи і багато невидимі Дакіні, що охороняли його, — захистило їх від звинувачень і претензій.

Дюсум Кхьєнпа так старанно навчався і медитував, що незабаром Гампопа оголосив його своїм найкращим учнем. Згідно з побажанням Гампопи, Дюсум Кхьєнпа одного разу пішов у самітництво і менш ніж через рік медитації досяг Просвітлення під час практики Шести йог Наропи.

У момент Просвітлення Кармапа отримав від ста тисяч дакін корону, сплетену з їхнього волосся мудрості, яка дарувала знання минулого, сьогодення та майбутнього. З того часу над головою кожного Кармапи знаходиться синьо-чорне енергетичне поле п'ятикутної форми — так звана Чорна корона. Вважається, що корона, подарована Дакінями, невидима для звичайної людини, яка не має йогічних досконалостей. Але вона постійно знаходилася над головою Дюсума Кхьєнпи і над головами всіх його подальших втілень, як чорна мандала (силове поле) п'ятикутної форми. Тим же, хто її бачить, — Бодхісаттвам на високих щаблях духовного зростання — вона приносить миттєве розуміння справжньої природи ума. Тому її називають «та, що звільняє за допомогою бачення».

Одного разу учень П'ятого Кармапи, китайський імператор Юн Ло, побачив енергетичну корону над головою свого вчителя і зробив її матеріальну копію, прикрашену золотом та коштовним камінням. Саме Кармапи стали засновниками у Тибеті традиції тулку — свідомих перероджень. Незадовго до своєї смерті в 1193 Кармапа передав найближчому учневі Дрогену Речену управління монастирем Цурпху і всією своєю школою, а також залишив йому запечатаний лист з пророцтвом свого наступного народження. У листі були подробиці про час і місце приходу на світ наступного Кармапи. Дроген Речен не дожив до нової зустрічі з учителем, але передав ці відомості своєму наступнику Помдрагпе, який і знайшов хлопчика, дотримуючись отриманих вказівок.