Кармапа XVI

Його Святість Кармапа ХVI Ранґджунґ Ріґпе Дордже (1924–1981)

Рангджунг Ригпе ДорджеНародився у східній провінції Тибеті Дерге. Попередній Кармапа Кхакхьяб Дордже (1871–1922) залишив листа, в якому докладно виклав обставини свого чергового народження. На підставі цього документа керівництво монастиря Цурпху змогло успішно визначити місцезнаходження дитини.

У 1931 році юний втіленець пройшов церемонію посвячення в ченці, на якій йому було передано традиційне вбрання Кармапи та Чорна корона. Щоб поглибити своє розуміння Сутри, Тантри, Махамудри та Шести йог Наропи, протягом чотирьох років Кармапа навчався у монастирі Цурпху. Ще хлопчиком він виявляв надзвичайну проникливість і нерідко розповідав вчителям про свої попередні втілення. У віці 23 років Кармапа отримав усі посвяти та настанови за найвищими методами лінії Карма Каг'ю. У 1959 році через окупацію Тибету Кармапа прийняв рішення втекти з країни, усвідомлюючи те, що зберегти Дхарму можна лише у вільному суспільстві. У супроводі ста шістдесяти лам, ченців та мирян він залишив монастир Цурпху — традиційну резиденцію Кармап — і попрямував до Бутану.

Завдяки Кармапі втікачам вдалося вивезти найдорожчі статуї, ритуальні предмети, реліквії, тханки та книги, які століттями зберігалися в Цурпху. Правитель королівства Сіккім (Північно-Східна Індія) підніс Його Святості в дар монастир у Румтеку, збудований ще за часів Дев'ятого Кармапи Ванґчуґа Дордже (1556–1603). Кармапа вирішив звести в Румтеку новий будинок, який завдяки щедрості уряду Індії та короля Сіккіма було завершено через чотири роки. Новий монастир став офіційною резиденцією Кармапи за межами Тибету та центром збереження традиції буддійських наук, ритуалів та практики.

1974 року делегація вчителів Карма Каг'ю на чолі з Його Святістю Шістнадцятим Кармапою прибула на Захід. Лами завітали до Європи, США та Канади, і вперше в історії люди західного світу отримали можливість взяти участь у церемонії Чорної корони — Кармапа провів її кілька разів. У грудні 1974 року, на запрошення своїх перших західних учнів, Оле Нідала та його дружини Ханни, Кармапа відвідав Копенгаген. У листопаді 1976 року Кармапа приїжджає до Нью-Йорка, звідки починається його тур США. Наступного року він протягом шести місяців подорожує Європою, відвідуючи Швецію, Данію, Німеччину, Нідерланди, Францію та Великобританію. У травні 1980 року Його Святість ще раз приїжджає на Захід — проводить лекції та дає посвяти у Лондоні, Сан-Франциско та Болдері у штаті Колорадо. 5 листопада 1981 року Його Святість Кармапа ХVI залишив цей світ у лікарні передмістя Чикаго.